Aktualności

Na eUropEjskim kole okolice i Opole. Rajd rowerowy 2024

🇪🇺 1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem zjednoczonej Europy, której motto brzmi: „Zjednoczeni w różnorodności”. Tę różnorodność kultur i bogactwo tradycji znaleźć można również na własnym podwórku. Naszym jest Opolszczyzna. Dlatego warto jeszcze bliżej poznać jej walory turystyczne. Temu też służyć mają nasze radiowe audycje w Radiu Doxa oraz planowany na 11 maja rajd rowerowy na Górę św. Anny.

🇪🇺 W audycjach nie zabraknie promocji walorów naszego regionu oraz informacji na temat 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej i jej wpływu na nasze otoczenie. Zapraszamy do wysłuchania czterech 6-minutowych audycji, które zostaną wyemitowane w Radiu Doxa dwa razy w tygodniu pomiędzy 30 kwietnia a 9 maja 2024 r.

🇪🇺 Zapraszamy również do udziału w „XVII Rajdzie Rowerowym na Górę św. Anny”, który odbędzie się w sobotę, 11 maja. W ramach rajdu z Opola na Górę św. Anny tradycyjnie rowerzystów poprowadzi Opolski Klub Turystyki Rowerowej Rajder, który zapewni pilotaż, apteczkę pierwszej pomocy, pomoc przedmedyczną w drobnych urazach oraz rowerową pomoc techniczną. Po pokonaniu około 35 km trasy pielgrzymi spotykają się na wspólnej Mszy świętej w Grocie Lurdzkiej, której przewodniczyć będzie ks. Paweł Michalewski. Tuż po niej, przy lokalnym Domu Pielgrzyma, przygotowany będzie posiłek oraz relacje na żywo z plenerowego studia Radia Doxa.

🇪🇺 Pomysłodawcą i organizatorem audycji oraz rajdu jest Fundacja DOXA Edukacji Medialnej w ramach dofinansowania zadania pn.: „Na eUropEjskim kole okolice i Opole. Rajd rowerowy 2024” ze środków Samorządu Województwa Opolskiego. Rajd objęty został patronatem honorowym przez Andrzeja Bułę, Marszałka Województwa Opolskiego.

Więcej o projekcie przeczytać można tutaj → https://fundacjadoxa.pl/audycja/na-europejskim-kole-okolice-i-opole.

_____________________________________

Harmonia Męki i Nadziei. Koncert pasyjny z okazji XX-lecia Polski w UE

Z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa do wysłuchania nagrania wyjątkowego koncertu, projektu artystycznego, zatytułowanego „Wokół Ukrzyżowanego”, prezentującego tradycyjne polskie pieśni pasyjne ujęte we współczesny język muzyczny. Koncert odbył się 23 marca 2024 r. w kościele św. Jacka, przy ul. Tysiąclecia 11 w Opolu.

Głównym celem koncertu było skłonienie do refleksji nad czasem Wielkiego Postu i uczczenie 20. rocznicy akcesu Polski do Unii Europejskiej. Koncert akcentuje ten jubileusz poprzez ukazanie kulturalnego wkładu naszej Ojczyzny w bogactwo kultury europejskiej.

Koncept „Wokół ukrzyżowanego” powstał z owocnej współpracy dyrygenta prof. dra hab. Benedykta Odyi oraz aranżera Daniela Pradelli i wykonany był przez Zespół Instrumentalny oraz Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Organizatorem koncertu była Fundacja DOXA Edukacji Medialnej w ramach dofinansowania zadania pn.: „Harmonia Męki i Nadziei. Koncert pasyjny z okazji XX-lecia Polski w UE” ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Nagrania koncertu wysłuchać można tutaj → https://fundacjadoxa.pl/audycja/harmonia-meki-i-nadziei-koncert-pasyjny-z-okazji-xx-lecia-polski-w-ue.

_____________________________________

W zdrowym ciele zdrowy duch

Parafialne festyny sportowe, turniej dla wychowanków domów dziecka, ekspedycja w Bieszczady – tak Fundacja Doxa Edukacji Medialnej promuje sport i aktywność fizyczną. O sporcie dla każdego opowiadamy również w audycji pn.: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Wysłuchacie jej w Radiu Doxa o godzinie 10:35 w każdy wtorek pomiędzy 17 a 31 października 2023 r.

Audycje dostępne są do wysłuchania poniżej:

Audycja I | 17.10.2023 – Sport dzieci i młodzieży

Jak zachęcić młodych do uprawiania sportu? Takie pytanie zadają sobie nie tylko rodzice ale i nauczyciele. Zasada powinna być prosta i odnosząca się do znanego powiedzenia „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Im wcześniej młodzi zrozumieją, że podjęcie aktywności fizycznej wpływa na ich zdrowie, również, gdy będą już dorośli, tym lepiej dla nich – przekonywał w audycji „W zdrowym ciele zdrowy duch”, Mirosław Śnigórski, wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego oraz dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej numer 2, imienia Polskich Olimpijczyków w Opolu.

Audycja II | 24.10.2023 – Inwestycje w sport i aktywność młodych

Aktualne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia wskazują na korelację między zdrowiem a aktywnością fizyczną i siedzącym trybem życia. Zalecenia WHO mówią o tym, że dzieci i młodzież w wieku od 5 do 17 lat, powinny każdego dnia przez godzinę być w ruchu. Ponadto trzy razy w tygodniu dzieci powinny po 30 minut wykonywać intensywne ćwiczenia. Tyle teoria a jak wygląda praktyka? Jak zachęcić młodych do uprawiania sportu? O to zapytaliśmy ministra sportu, Kamila Bortniczuka.

Od początku roku szkolnego, najmłodsi odbywają lekcje wychowania fizycznego na nowych zasadach. Pojawiły się na nich obowiązkowe testy sprawnościowe. Czemu mają służyć? O tym ponownie minister sportu.

Oprócz aspektu samego uprawiania sportu i różnego rodzaju zachęt, ważna jest też infrastruktura, zarówno dla sportu profesjonalnego ale i amatorskiego. Tu również sporo się dzieje – przyznaje minister sportu.

Audycja III | 30.10.2023 – Seniorzy a rekreacja i sport

W audycjach „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, sporo czasu poświęciliśmy dzieciom i młodzieży. Sport i rekreacja a w szczególności ruch, jest ważny w każdym okresie naszego życia. Osoby starsze też powinny o tym pamiętać – mówił w naszym programie Rafał Kubacki, dyrektor Instytutu Sportu. Dodajmy, że Rafał Kubacki to trzykrotny olimpijczyk w judo, wielokrotny Mistrz Świata i Polski.

Audycja IV | 31.10.2023 – Podsumowanie projektu

Czas na podsumowanie projektu „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Za nami audycje radiowe ale i szereg aktywności dla dzieci i młodzieży. O tym, co zostało zrealizowane, opowiedzieli w naszym studiu: Maria Kołowrot – menadżerka Fundacji Doxa Edukacji Medialnej, ksiądz Jerzy Kostorz, koordynator organizacyjny projektu i kapelan duszpasterstwa sportowego w diecezji opolskiej oraz Piotr Dobrowolski, koordynator promocyjny projektu, katecheta i opiekun młodzieży.

Zadanie pn.: „W zdrowym ciele zdrowy duch. Aktywność sportowa dzieci, młodzieży i dorosłych” to pomysł Fundacji Doxa Edukacji Medialnej na zdywersyfikowaną i atrakcyjną ofertę upowszechniającą sport i aktywność fizyczną oraz promującą zdrowy i aktywny styl życia, skierowaną do różnorodnych grup społecznych i środowiskowych, mieszkańców wsi i miast bez ograniczeń płci i wieku – dzieci, młodzieży, osób dorosłych – zatem również rodzin – oraz seniorów.

Zadanie przybierze postać czterech działań, których głównym celem jest zachęcenie społeczeństwa do większej aktywności fizycznej na co dzień, promocja rodzinnych nawyków sportowych, budowanie dobrych wzorców sportowych, prozdrowotnych, zdrowej rywalizacji oraz postaw społecznych i patriotycznych pośród dzieci i młodzieży, a także zachęcanie ich do podejmowania wysiłku fizycznego, zachęcanie społeczeństwa do korzystania z inicjatyw pobudzających aktywność fizyczną oraz promocja tych ostatnich.

Zadanie publiczne pn.: „W zdrowym ciele zdrowy duch. Aktywność sportowa dzieci, młodzieży i dorosłych” obejmuje cztery zadania jednostkowe, przy czym każde z nich realizowane będzie w innym miejscu i mieć będzie inny zasięg terytorialny.

Poszczególne miejsca wykonania zadania to:

– parafialne festyny sportowe „Sport jako narzędzie wychowania i ewangelizacji”; miejscowości: wsi Kępnica, Walce, Ciasna, Chróścina Opolska,
– „Turniej Sportowy” dla wychowanków domów dziecka; miejscowość: wieś Warmątowice,
– patriotyczno-sportowa ekspedycja w Bieszczady „Poznajemy polskie góry na sportowo”; miejsce: Bieszczady (cel: szczyt Krzemieniec),
– audycje radiowe promujące aktywność sportową „W zdrowym ciele zdrowy duch”; miejsce: ze względu na specyfikę przekazu radiowego, miejscem realizacji zadania będzie nie tylko teren diecezji opolskiej (koncesyjny zasięg fal Radia Doxa emitującego ww. audycje), ale także – dostępowi do transmisji online – informacje o realizowanym zadaniu dotrą do mieszkańców całego
kraju.

Zadanie publiczne pod nazwą „W zdrowym ciele zdrowy duch. Aktywność sportowa dzieci, młodzieży i dorosłych” dofinansowane jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.


 

 

 

_____________________________________

 

Opolszczyzna, jakiej nie znacie!

Gdzie leży czarna dziura? Ile wieżyczek ma zamek w Mosznej? Czy dinozaury biegały po Opolu? O tym wszystkim dowiecie się z najnowszej audycji Radia Doxa „Opolszczyzna, jakiej nie znacie”.

Ciekawostki kulturalne, historyczne i turystyczne Opolszczyzny tylko w Radiu Doxa. Zapraszamy przed radioodbiorniki w wakacyjne czwartki.

Audycja „Opolszczyzna, jakiej nie znacie” to inicjatywa Fundacji Doxa Edukacji Medialnej. Pomysł na projekt wpisuje się w zakres celu operacyjnego „Ceniona marka regionu” ze Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego „Opolskie 2030” (działania: dbałość o zachowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego oraz rozwój silnych produktów turystycznych).

Audycja jest współfinansowana ze środków otrzymanych od
Samorządu Województwa Opolskiego.

Audycje do odsłuchania znajdują się TUTAJ.

 

_____________________________________

 

Seniorze! Stań się mądrzejszy jeszcze przed szkodą z Radiem Doxa!

Z dużą radością podjęliśmy współpracę z Fundacją Alior Banku, przy wsparciu której prowadzimy projekt edukacyjny „Seniorze! Stań się mądrzejszy jeszcze przed szkodą z Radiem Doxa!”.

Jest to kampania społeczna skierowana do seniorów, składająca się z 5 audycji w Radiu Doxa oraz stacjonarnych szkoleń dotyczących sposobów korzystania z usług bankowych w kontekście obrotu bezgotówkowego i cyberbezpieczeństwa w codziennym życiu.

Partner projektu:

 

 

 

 

 

 

Audycje radiowe dostępne do wysłuchania są TUTAJ.

Fotogaleria ze spotkań szkoleniowych dostępna jest TUTAJ.

 

_____________________________________

 

Puls kultury. Kulturalny express województwa opolskiego

Audycja Puls kultury. Kulturalny express województwa opolskiego to propozycja Fundacji DOXA Edukacji Medialnej i Radia Doxa na promocję oraz popularyzację oferty kulturalnej jednostek organizacyjnych Samorządu Województwa Opolskiego, w których skład wchodzą:

Cykl coniedzielnych audycji radiowych przedstawia pakiet wiadomości dotyczących działalności kulturalnej jednostek organizacyjnych podlegających Samorządowi Województwa Opolskiego, w tym zapowiedzi o wydarzeniach bibliotecznych, muzealnych, premierach i planowanych koncertach, a także rozmowy z dyrekcją, pracownikami i widzami-entuzjastami wszystkich tych placówek.

Pomysł na cykl audycji wywodzi się ze „Strategii rozwoju województwa opolskiego”, która celuje w promocję twórców związanych z Opolszczyzną i wpisuje się w zakres działań Samorządu Województwa Opolskiego, tj. promocji i rozwoju kultury Śląska Opolskiego oraz wspierania inicjatyw kulturotwórczych, środowisk twórczych i regionalnych projektów.

Audycja jest współfinansowana ze środków otrzymanych od
Samorządu Województwa Opolskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Audycje do odsłuchania znajdują się poniżej:

Puls kultury | 9 października 2022

Gościem pierwszej audycji jest Zbigniew Kubalańca – wicemarszałek Województwa Opolskiego. W audycji mowa o aktualnej sytuacji finansowej jednostek organizacyjnych Samorządu Województwa Opolskiego oraz o ich planach na przyszłość. Usłyszeć można również o ofercie Filharmonii Opolskiej na rozpoczęty 71. sezon artystyczny.

Puls kultury | 16 października 2022

W dzisiejszej audycji mamy dla Państwa doniesienia z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, a dokładnie z Rogowa Opolskiego, gdzie swoje miejsce ma oddział zbiorów specjalnych i zabytkowych. Rozmawiamy również o spektaklu „LOS ENDEMONIADOS/BIESY” w Teatrze Kochanowskiego, o projektach Centrum Edukacji Kulturalnej TJK oraz o koncertach rodzinnych w Filharmonii Opolskiej.

Puls kultury | 23 października 2022

Dzisiejszą audycję zdominowały doniesienia z Muzeum Wsi Opolskiej, gdzie odbyły się Targi Miodów i Rękodzieła. Usłyszycie również o planach spektakli na końcówkę października w opolskim Teatrze im. Jana Kochanowskiego.

Puls kultury | 30 października 2022

W dzisiejszej audycji mówimy o zmiany organizacyjnych dotyczących udostępniania zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, które spowodowane są rozbudową bibliotecznych przestrzeni magazynowych. Usłyszycie również o planach programowych Filharmonii Opolskiej na pierwsze dni listopada, a także o ofercie Centrum Edukacji Kulturalnej przy Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Oprócz tego zakończenie sezonu pełnego udostępniania ekspozycji muzealnej w Muzeum Wsi Opolskiej oraz podsumowanie dotychczasowych działań.

Puls kultury | 6 listopada 2022

Dziś w programie premiera kolejnego filmu w ramach cyklu opolskiego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych pt. „…ale to już inna historia”. Muzeum Śląska Opolskiego z kolei zaprasza na następne spotkanie z cyklu „Światło na obraz” oraz na spacery po Kamienicy Czynszowej, w tym oprowadzanie tematyczne. Opowiemy również o planach  Muzeum na wystawę o opolskich cementowniach.

Puls kultury | 13 listopada 2022

Dziś w audycji odwiedzamy Filharmonię Opolską i pytamy o ofertę koncertów kameralnych i rodzinnych na koniec listopada.
Porozmawiamy również o pokazach filmowych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej oraz o spotkaniu autorskim z Nauczycielem Roku – Przemysławem Staroniem. A do tego kilka słów o premierze spektaklu „Antonówki” w reżyserii Janusza Opryńskiego w opolskim Teatrze Jana Kochanowskiego.

Puls kultury | 20 listopada 2022

W dzisiejszej audycji rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą, wicemarszałkiem Województwa Opolskiego na temat gali wręczenia nagród marszałka WO w dziedzinie kultury, podsumowanie 6. edycji Forum Ludzi Kultury i Edukacji, oferta Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu – wystawa „Z głową bez karabinu – powojenne dokonania żołnierzy AK”, podsumowanie inicjatyw zrealizowanych przez Muzeum Wsi Opolskiej oraz wystawa „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta” w Muzeum Śląska Opolskiego.

Puls kultury | 27 listopada 2022

W dzisiejszej audycji mowa o wystawie szesnastowiecznych starodruków w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej pn.: „Bo nie jest światło, by pod korcem stało” oraz przebieg Dni Gruzji na Opolszczyźnie, a także koncert w Filharmonii Opolskiej w ramach oficjalnej trasy Laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

Puls kultury | 4 grudnia 2022

W dzisiejszej audycji relacja z remontu oddziału zamiejscowego Muzeum Śląska Opolskiego Górze św. Anny – Muzeum Czynu Powstańczego oraz grudniowe atrakcje w Muzeum i Kamienicy Czynszowej oraz grudniowa oferta Filharmonii Opolskiej.

Puls kultury | 11 grudnia 2022

Gośćmi dzisiejszej audycji są Andrzej Buła i Zbigniew Kubalańca, marszałkowie Województwa Opolskiego. Rozmawiamy o minionej gali wręczenia nagród marszałka województwa opolskiego dla animatorów i twórców kultury. Podczas uroczystej gali rozdano również wyróżnienia i nagrody dla placówek muzealnych za zorganizowane wystawy i publikacje.

Puls kultury | 18 grudnia 2022

W ostatniej audycji z cyklu dokonaliśmy podsumowania wydarzeń kulturalnych prowadzonych przez jednostki organizacyjne Samorządu Województwa Opolskiego. Rozmawiamy na ten temat z Andrzejem Bułą, marszałkiem Województwa Opolskiego.

W rozmowie z Jarosławem Gałęzą opowiadamy Słuchaczom o wydarzeniach zorganizowanych w mijającym roku przez Muzeum Wsi Opolskiej.

 

_____________________________________

 

Pod batutą i na deskach. Promocja oferty artystycznej Teatru i Filharmonii  w Opolu

Projekt pod nazwą „Pod batutą i na deskach. Promocja oferty artystycznej Teatru i Filharmonii w Opolu” to propozycja Fundacji DOXA Edukacji Medialnej na promocję i popularyzację oferty spektakli i koncertów w nowym sezonie artystycznym obu instytucji. Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera w Opolu, dwie najbardziej rozpoznawalne na Opolszczyźnie wojewódzkie instytucje kultury podlegające Samorządowi Województwa Opolskiego, na wiele miesięcy utraciły możliwość funkcjonowania decyzją rządu powodowaną epidemią COVID-19. Wraz z całym sektorem kultury w Polsce stawić musiały czoła surowym restrykcjom zamykającym ich podwoje na ponad rok. Odwołane spektakle i koncerty odcisnęły na sytuacji branży poważne piętno. Już pod koniec pierwszego kwartału 2020 roku ponad połowa samorządowych i państwowych instytucji kultury doświadczyła negatywnych skutków pandemii. Biorąc pod uwagę niezwykle trudne warunki, w których przyszło obecnie instytucjom kulturalnym wznawiać funkcjonowanie po tak długiej przerwie, Fundacja DOXA Edukacji Medialnej, bazując na pomyśle audycji dostępnych również transgranicznie dzięki dobrodziejstwu internetu, zamierza mieć swój wkład w proces wspomagania opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Filharmonii im. Józefa Elsnera w Opolu w zintegrowaniu działań marketingowych społeczności twórczych i instytucji kultury, w budowaniu na nowo kanałów promocji swojej oferty oraz docierania do jak najszerszego grona widzów.

Cykl audycji radiowych oferowanych w projekcie przedstawia kompleksowo pakiet wiadomości dotyczących działalności obu instytucji, a w tym: bieżącą ofertę jubileuszowego już 70. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej oraz sezonu 2021/2022 Teatru w Opolu, informacje o premierach i planowanych wydarzeniach, a także rozmowy z dyrekcją, pracownikami i widzami-entuzjastami obu placówek.

Audycja jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

 

Audycje do odsłuchania znajdują się TUTAJ.

 

_____________________________________

 

Ręk-i-dzieło. Najmniejsze województwo, największe talenty

Ocalmy od zapomnienia bogactwo kulturowe naszej małej ojczyzny w audycji „Ręk-i-dzieło. Najmniejsze województwo, największe talenty”. Utalentowani pasjonaci z Opolszczyzny od września do grudnia w każdą niedzielę o godzinie 14:40 tylko w Radiu Doxa opowiadać będą o swoim pomyśle na wolny czas i promocję dziedzictwa kulturalnego naszego regionu. Audycja „Ręk-i-dzieło. Najmniejsze województwo, największe talenty” to propozycja Fundacji DOXA Edukacji Medialnej na promocję i popularyzację lokalnych twórców z terenu województwa opolskiego, którzy poprzez swoją pasję i talent zachowują od zapomnienia dawne tradycje, często dostosowując je do najnowszych trendów w kulturze i sztuce, promując tym samym Opolszczyznę na terenie kraju, a także wśród Polaków osiadłych poza jego granicami.

Audycja jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

 

Audycje do odsłuchania znajdują się TUTAJ.

 

 

_____________________________________

 

Nowoczesna edukacja. Doposażenie w sprzęt niezbędny do realizacji zadań statutowych

Uczymy, jak bezpiecznie korzystać z internetu oraz sprawnie poruszać się w świecie mediów. Fundacja DOXA Edukacji Medialnej realizuje zadanie publiczne pod nazwą „Nowoczesna edukacja. Doposażenie w sprzęt niezbędny do realizacji zadań statutowych”. W ramach zadania zakupiony zostaje sprzęt elektroniczny niezbędny do przeprowadzania warsztatów, konferencji i szkoleń z zakresu komunikacji medialnej. Zadanie dofinansowane jest ze środków Samorządu Województwo Opolskie w ramach konkursu ofert w zakresie wsparcia rozwoju infrastrukturalnego organizacji pozarządowych.