Projekty

Opolszczyzna, jakiej nie znacie

Gdzie leży czarna dziura? Ile wieżyczek ma zamek w Mosznej? Czy dinozaury biegały po Opolu? O tym wszystkim dowiecie się z najnowszej audycji Radia Doxa „Opolszczyzna, jakiej nie znacie”.

Ciekawostki kulturalne, historyczne i turystyczne Opolszczyzny tylko w Radiu Doxa. Zapraszamy przed radioodbiorniki.

Audycja „Opolszczyzna, jakiej nie znacie” to inicjatywa Fundacji Doxa Edukacji Medialnej. Pomysł na projekt wpisuje się w zakres celu operacyjnego „Ceniona marka regionu” ze Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego „Opolskie 2030” (działania: dbałość o zachowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego oraz rozwój silnych produktów turystycznych).

Audycja jest współfinansowana ze środków otrzymanych od
Samorządu Województwa Opolskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_____________________________________

 

Seniorze! Stań się mądrzejszy jeszcze przed szkodą z Radiem Doxa!

Z dużą radością podjęliśmy współpracę z Fundacją Alior Banku, przy wsparciu której prowadzimy projekt edukacyjny „Seniorze! Stań się mądrzejszy jeszcze przed szkodą z Radiem Doxa!”.

Jest to kampania społeczna skierowana do seniorów, składająca się z 5 audycji w Radiu Doxa oraz stacjonarnych szkoleń dotyczących sposobów korzystania z usług bankowych w kontekście obrotu bezgotówkowego i cyberbezpieczeństwa w codziennym życiu.

Partner projektu:

 

 

 

 

 

 

Audycje radiowe dostępne do wysłuchania są TUTAJ.

Fotogaleria ze spotkań szkoleniowych dostępna jest TUTAJ.

 

_____________________________________

 

Puls kultury. Kulturalny express województwa opolskiego

Audycja Puls kultury. Kulturalny express województwa opolskiego to propozycja Fundacji DOXA Edukacji Medialnej i Radia Doxa na promocję oraz popularyzację oferty kulturalnej jednostek organizacyjnych Samorządu Województwa Opolskiego, w których skład wchodzą:

Cykl coniedzielnych audycji radiowych przedstawia pakiet wiadomości dotyczących działalności kulturalnej jednostek organizacyjnych podlegających Samorządowi Województwa Opolskiego, w tym zapowiedzi o wydarzeniach bibliotecznych, muzealnych, premierach i planowanych koncertach, a także rozmowy z dyrekcją, pracownikami i widzami-entuzjastami wszystkich tych placówek.

Pomysł na cykl audycji wywodzi się ze „Strategii rozwoju województwa opolskiego”, która celuje w promocję twórców związanych z Opolszczyzną i wpisuje się w zakres działań Samorządu Województwa Opolskiego, tj. promocji i rozwoju kultury Śląska Opolskiego oraz wspierania inicjatyw kulturotwórczych, środowisk twórczych i regionalnych projektów.

Audycja jest współfinansowana ze środków otrzymanych od
Samorządu Województwa Opolskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Audycje do odsłuchania znajdują się poniżej:

Puls kultury | 9 października 2022

Gościem pierwszej audycji jest Zbigniew Kubalańca – wicemarszałek Województwa Opolskiego. W audycji mowa o aktualnej sytuacji finansowej jednostek organizacyjnych Samorządu Województwa Opolskiego oraz o ich planach na przyszłość. Usłyszeć można również o ofercie Filharmonii Opolskiej na rozpoczęty 71. sezon artystyczny.

Puls kultury | 16 października 2022

W dzisiejszej audycji mamy dla Państwa doniesienia z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, a dokładnie z Rogowa Opolskiego, gdzie swoje miejsce ma oddział zbiorów specjalnych i zabytkowych. Rozmawiamy również o spektaklu „LOS ENDEMONIADOS/BIESY” w Teatrze Kochanowskiego, o projektach Centrum Edukacji Kulturalnej TJK oraz o koncertach rodzinnych w Filharmonii Opolskiej.

Puls kultury | 23 października 2022

Dzisiejszą audycję zdominowały doniesienia z Muzeum Wsi Opolskiej, gdzie odbyły się Targi Miodów i Rękodzieła. Usłyszycie również o planach spektakli na końcówkę października w opolskim Teatrze im. Jana Kochanowskiego.

Puls kultury | 30 października 2022

W dzisiejszej audycji mówimy o zmiany organizacyjnych dotyczących udostępniania zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, które spowodowane są rozbudową bibliotecznych przestrzeni magazynowych. Usłyszycie również o planach programowych Filharmonii Opolskiej na pierwsze dni listopada, a także o ofercie Centrum Edukacji Kulturalnej przy Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Oprócz tego zakończenie sezonu pełnego udostępniania ekspozycji muzealnej w Muzeum Wsi Opolskiej oraz podsumowanie dotychczasowych działań.

Puls kultury | 6 listopada 2022

Dziś w programie premiera kolejnego filmu w ramach cyklu opolskiego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych pt. „…ale to już inna historia”. Muzeum Śląska Opolskiego z kolei zaprasza na następne spotkanie z cyklu „Światło na obraz” oraz na spacery po Kamienicy Czynszowej, w tym oprowadzanie tematyczne. Opowiemy również o planach  Muzeum na wystawę o opolskich cementowniach.

Puls kultury | 13 listopada 2022

Dziś w audycji odwiedzamy Filharmonię Opolską i pytamy o ofertę koncertów kameralnych i rodzinnych na koniec listopada.
Porozmawiamy również o pokazach filmowych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej oraz o spotkaniu autorskim z Nauczycielem Roku – Przemysławem Staroniem. A do tego kilka słów o premierze spektaklu „Antonówki” w reżyserii Janusza Opryńskiego w opolskim Teatrze Jana Kochanowskiego.

Puls kultury | 20 listopada 2022

W dzisiejszej audycji rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą, wicemarszałkiem Województwa Opolskiego na temat gali wręczenia nagród marszałka WO w dziedzinie kultury, podsumowanie 6. edycji Forum Ludzi Kultury i Edukacji, oferta Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu – wystawa „Z głową bez karabinu – powojenne dokonania żołnierzy AK”, podsumowanie inicjatyw zrealizowanych przez Muzeum Wsi Opolskiej oraz wystawa „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta” w Muzeum Śląska Opolskiego.

Puls kultury | 27 listopada 2022

W dzisiejszej audycji mowa o wystawie szesnastowiecznych starodruków w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej pn.: „Bo nie jest światło, by pod korcem stało” oraz przebieg Dni Gruzji na Opolszczyźnie, a także koncert w Filharmonii Opolskiej w ramach oficjalnej trasy Laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

Puls kultury | 4 grudnia 2022

W dzisiejszej audycji relacja z remontu oddziału zamiejscowego Muzeum Śląska Opolskiego Górze św. Anny – Muzeum Czynu Powstańczego oraz grudniowe atrakcje w Muzeum i Kamienicy Czynszowej oraz grudniowa oferta Filharmonii Opolskiej.

Puls kultury | 11 grudnia 2022

Gośćmi dzisiejszej audycji są Andrzej Buła i Zbigniew Kubalańca, marszałkowie Województwa Opolskiego. Rozmawiamy o minionej gali wręczenia nagród marszałka województwa opolskiego dla animatorów i twórców kultury. Podczas uroczystej gali rozdano również wyróżnienia i nagrody dla placówek muzealnych za zorganizowane wystawy i publikacje.

Puls kultury | 18 grudnia 2022

W ostatniej audycji z cyklu dokonaliśmy podsumowania wydarzeń kulturalnych prowadzonych przez jednostki organizacyjne Samorządu Województwa Opolskiego. Rozmawiamy na ten temat z Andrzejem Bułą, marszałkiem Województwa Opolskiego.

W rozmowie z Jarosławem Gałęzą opowiadamy Słuchaczom o wydarzeniach zorganizowanych w mijającym roku przez Muzeum Wsi Opolskiej.

 

_____________________________________

 

Pod batutą i na deskach. Promocja oferty artystycznej Teatru i Filharmonii  w Opolu

Projekt pod nazwą „Pod batutą i na deskach. Promocja oferty artystycznej Teatru i Filharmonii w Opolu” to propozycja Fundacji DOXA Edukacji Medialnej na promocję i popularyzację oferty spektakli i koncertów w nowym sezonie artystycznym obu instytucji. Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera w Opolu, dwie najbardziej rozpoznawalne na Opolszczyźnie wojewódzkie instytucje kultury podlegające Samorządowi Województwa Opolskiego, na wiele miesięcy utraciły możliwość funkcjonowania decyzją rządu powodowaną epidemią COVID-19. Wraz z całym sektorem kultury w Polsce stawić musiały czoła surowym restrykcjom zamykającym ich podwoje na ponad rok. Odwołane spektakle i koncerty odcisnęły na sytuacji branży poważne piętno. Już pod koniec pierwszego kwartału 2020 roku ponad połowa samorządowych i państwowych instytucji kultury doświadczyła negatywnych skutków pandemii. Biorąc pod uwagę niezwykle trudne warunki, w których przyszło obecnie instytucjom kulturalnym wznawiać funkcjonowanie po tak długiej przerwie, Fundacja DOXA Edukacji Medialnej, bazując na pomyśle audycji dostępnych również transgranicznie dzięki dobrodziejstwu internetu, zamierza mieć swój wkład w proces wspomagania opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Filharmonii im. Józefa Elsnera w Opolu w zintegrowaniu działań marketingowych społeczności twórczych i instytucji kultury, w budowaniu na nowo kanałów promocji swojej oferty oraz docierania do jak najszerszego grona widzów.

Cykl audycji radiowych oferowanych w projekcie przedstawia kompleksowo pakiet wiadomości dotyczących działalności obu instytucji, a w tym: bieżącą ofertę jubileuszowego już 70. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej oraz sezonu 2021/2022 Teatru w Opolu, informacje o premierach i planowanych wydarzeniach, a także rozmowy z dyrekcją, pracownikami i widzami-entuzjastami obu placówek.

Audycja jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

 

Audycje do odsłuchania znajdują się TUTAJ.

 

_____________________________________

 

Ręk-i-dzieło. Najmniejsze województwo, największe talenty

Ocalmy od zapomnienia bogactwo kulturowe naszej małej ojczyzny w audycji „Ręk-i-dzieło. Najmniejsze województwo, największe talenty”. Utalentowani pasjonaci z Opolszczyzny od września do grudnia w każdą niedzielę o godzinie 14:40 tylko w Radiu Doxa opowiadać będą o swoim pomyśle na wolny czas i promocję dziedzictwa kulturalnego naszego regionu. Audycja „Ręk-i-dzieło. Najmniejsze województwo, największe talenty” to propozycja Fundacji DOXA Edukacji Medialnej na promocję i popularyzację lokalnych twórców z terenu województwa opolskiego, którzy poprzez swoją pasję i talent zachowują od zapomnienia dawne tradycje, często dostosowując je do najnowszych trendów w kulturze i sztuce, promując tym samym Opolszczyznę na terenie kraju, a także wśród Polaków osiadłych poza jego granicami.

Audycja jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

 

Audycje do odsłuchania znajdują się TUTAJ.

 

 

_____________________________________

 

Nowoczesna edukacja. Doposażenie w sprzęt niezbędny do realizacji zadań statutowych

Uczymy, jak bezpiecznie korzystać z internetu oraz sprawnie poruszać się w świecie mediów. Fundacja DOXA Edukacji Medialnej realizuje zadanie publiczne pod nazwą „Nowoczesna edukacja. Doposażenie w sprzęt niezbędny do realizacji zadań statutowych”. W ramach zadania zakupiony zostaje sprzęt elektroniczny niezbędny do przeprowadzania warsztatów, konferencji i szkoleń z zakresu komunikacji medialnej. Zadanie dofinansowane jest ze środków Samorządu Województwo Opolskie w ramach konkursu ofert w zakresie wsparcia rozwoju infrastrukturalnego organizacji pozarządowych.